fbpx

Blog

Hobby jako business?

Plno lidí má minimálně aspoň jednoho koníčka, kterému věnují svůj volný čas. Ať už je to vyšívání, pečení dortů, focení, kreslení nebo třeba jógu.

Pokud v sobě máte trochu podnikatelského ducha, tak jste určitě přemýšleli nad tím, jak zpeněžit to, čemu se ve volných chvílích věnujete a co si budeme povídat, mít hobby, které člověka živí je jednoznačně výhra.

Má tedy Vaše hobby potenciál?

Možnost zpeněžení

Aby mohl business úspěšně fungovat, tak zde musí být nějaká forma zpeněžení, která Vám pokryje minimálně náklady a třeba i si budete moci dovolit investovat do rozvoje svého podnikání.

Prodej zboží / výrobků

Jestli se jedná o přáníčka, dorty, náramky, obrazy či fotky je vlastně úplně jedno, protože samozřejmě možností, jak svou tvorbu prodat je hned několik.

Můžete začít třeba u známých, kterým nabídnete Váš dort na narozeniny oslavu, nebo nafocení fotek sousedovic čerstvě narozeného miminka. Pro začátek je možná lepší začít u svých známých, blízkých, kde ve vás mají aspoň nějakou důvěru a znají vás, ale určitě se nevylučuje varianta zkusit přímo neznámý trh.

Dále můžete zkusit nabídnout své výrobky do obchodů, které jsou relevantní k tomu, co děláte. Například obchody jako Place store nabízejí prostor pro nové tvůrce, kteří chtějí svou tvorbu chtějí zpeněžit.

Další varianta je e-shop. Zní to možná hrozivě, ale nic tak složitého to není. Na českém trhnu je hned několik platforem, kde si „pronajímáte“ svůj plnohodnotný e-shop za pár stovek měsíčně, takže opravdu není třeba investovat tisíce do e-shopu.

Prodej služeb / vzdělání

Dejme tomu, že Vás baví jóga, máte už nějaké certifikáty a přemýšlíte o tom, jak začít. Zkuste si prve třeba session s rodinou, kde můžete aplikovat vše, co jste se doposud naučili nebo ve firmě, kde pracujete. Ranní jóga by určitě našla své účastníky.

Jako další krok může být například to, obejít místní fit centra, taneční sály a další společenské prostory, kde byste mohli mít hodinu jógy a pozeptat se, zda by bylo možné si prostor pronajmout.

Budujte komunitu

Chcete, aby si Vás lidé spojovali s tím, co děláte? Není nic jednoduššího než to začít prezentovat na svých sociálních sítích, případně vytvořit vyloženě profil / stránku, kde se budete zabývat tím, co děláte.

Sociální sítě jsou to, kde nejeden váš zákazník bude hledat více informací o tom, co děláte.

Konec hobby

Jednou z věcí, kterou je třeba si ujasnit ještě před tím je to, zda chcete, aby se Vaše hobby stalo businessem. Víte jak to je – hobby děláte proto, že Vás to naplňuje, baví a třeba u toho i relaxujete. V momentě, kde své hobby proměníte v business je třeba brát v potaz to, že jste o své hobby možná přišli, ale možná také ne.

Máte dotazy ohledně tohoto tématu nebo byste chtěli jen znát náš názor? Určitě se neváhejte na nás obrátit.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další články...